Tävlingsprogram UJSK
lerduva 2004 |
|
|
|
|
|
|
29 |
Feb |
Träningstävling |
Sporting |
Roslagen |
|
6 |
Mars |
Cup |
N-Trap/Skeet |
|
|
20 |
|
Cup |
" |
|
|
27 |
|
Cupfinal |
" |
Uppsala |
|
3-4 |
April |
Test 1 |
N-trap |
Östhammar |
|
3-4 |
|
Skjutförbud ( pistoltävling ) |
Uppsala |
|
9 |
|
Test 2 |
Sporting |
Roslagen |
|
10 |
|
Påsksmällen |
Nat-skeet |
Uppsala |
09.00 |
17 |
|
Skjutförbud ( orientering ) |
Uppsala |
|
17 |
|
Kval |
Skeet |
Lövstabruk |
|
18 |
|
Kval |
Skeet |
Uppsala |
|
24 |
|
Kval |
N-trap |
Nordanlund |
|
24-25 |
|
Test 1 |
Skeet |
Kristianstad |
|
1-2 |
Maj |
Test 1-2 |
Trap |
Hisingen |
|
2 |
|
Kval |
Skeet |
Uppsala |
|
8-9 |
|
Test 2 |
Skeet |
Malung |
|
14-16 |
|
Ungdomsläger |
|
Uppsala |
|
15 |
|
DM |
N-trap |
Roslagen |
|
15 |
|
Kval |
Skeet |
Lövstabruk |
|
15-16 |
|
Test 3-4 |
Trap |
Uddeholm |
|
20 |
|
Kval |
Sporting |
Nordanlund |
|
20 |
|
Kval |
Skeet |
Uppsala |
|
22-23 |
|
Test 3 |
Skeet |
Uppsala |
|
22+23 |
|
Kval 2 st |
N-trap |
Östhammar |
|
23 |
|
DM + Kval |
Sporting |
Ärentuna |
|
29-30 |
|
Test 5-6 |
Trap |
Uppsala |
|
5 |
Juni |
DM ind + lag |
N-skeet |
Lövstabruk |
|
9 |
|
Bälingekretsen |
N-trap |
Uppsala |
18.00 |
12 |
|
Reg.m |
N-trap |
|
|
16 |
|
Bälingekretsen |
N-trap |
Uppsala |
18.00 |
19 |
|
DM + Reg.m |
Trap |
Uppsala |
|
19-20 |
|
Reg.m |
Skeet |
|
|
23 |
|
Bälingekretsen |
N-trap |
Uppsala |
18.00 |
30 |
|
DM |
D-trap |
Uppsala |
18.00 |
3 |
Juli |
Veteranmästerskap |
Skeet |
Uppsala |
|
3-4 |
|
Lövstapokalen |
Skeet |
Lövstabruk |
|
10-11 |
|
SM D+J+SVM |
N-trap |
Vetlanda |
|
10-11 |
|
SM-Lag+Sweden GP |
Skeet |
Sövdeborg |
|
17-18 |
|
Sweden GP |
Trap |
Skepplanda |
|
24 |
|
Kval |
N-trap |
Östhammar |
|
24-25 |
|
SM |
N-Skeet |
Uppsala |
|
31 |
|
Maraton |
Skeet |
Uppsala |
|
1 |
Aug. |
DM ind + lag |
Skeet |
Uppsala |
|
7-8 |
|
Gyttorp Cup Final |
Skeet |
Uppsala |
|
7-8 |
|
Lag-SM |
N-trap |
Färila |
|
14 |
|
KM |
Blandat |
Uppsala |
09.00 |
14-15 |
|
SM |
Sporting |
Skara |
|
21-22 |
|
SM |
N-trap |
Östhammar |
|
21-22 |
|
SM |
Skeet |
Torsby |
|
28 |
|
Kval |
N-trap |
Roslagen |
|
28-29 |
|
SM+Lag |
Trap |
Hisingen |
|
28-29 |
|
SM D+J+SVM |
Skeet |
Gnosjö |
|
3-4 |
Sept. |
Ladies GP |
Skeet |
Uppsala |
|
10-11 |
|
Skjutförbud (Fordonshistorisk
utställning) |
|
19 |
|
Kval |
N-trap |
Nordanlund |
|
|
|
|
|
|
|
Datum för övriga tävlingar finns på
förbundets hemsida. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Viltmål och
Jaktskytte |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Maj |
DM enkel jägarkombination |
Ärentuna |
09.00 |
6 |
|
DM
50 m blandl. & 80 m enkel |
Dannemora |
18.00 |
13 |
|
DM
50 m regelb. & 80 m dubbel |
Dannemora |
18.00 |
30 |
|
DM
jaktkombination |
|
Almunge |
09.00 |
3 |
Juni |
DM
kulkombi. enkel & dubbel |
Almunge |
18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kontaktpersoner |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Almunge |
hakankjellberg@tele2.se |
|
Håkan Kjellberg |
|
|
calle@bahnhof.net |
|
|
C-H Jilljam |
Dannemora |
joe.ericson@brevet.nu |
N-trap |
Jan-Olov Ericson |
|
|
Henrik Larsson |
0295-41180 |
Övrigt skytte |
|
Nordanlund |
Bernt Lindström |
018-391745 |
N-trap |
|
|
|
b.hall@swipnet.se |
|
Övrigt skytte |
Birger Hall |
Roslagen |
Ralf Blomqvist |
fax 0176-272142 |
|
Lövstabruk |
stefan.larsson@korsnas.se |
|
Stefan Larsson |
Uppsala |
uppsala.jsk@swipnet.se |
|
G-O Lundqvist |
Ärentuna |
cal12@spray.se |
|
|
Hans Fredlund |
Östhammar |
hallerstrom@swipnet.se |
|
Pär Hallerström |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dannemoracupens första omgång |
|
|
|
|
|
|
|
|
Roslagen - Uppsala |
|
|
|
Ärentuna -
Nordanlund/Almunge |
|
|
|
Östhammar - Dannemora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OBS!! |
Endast järnhagel skall användas på
cupskjutningarna. |
|
Tillsammans med tre vinnande lag, går
förlorande lag med högsta |
|
poängen vidare till andra
omgången. |
|
|
|
Samtliga lag skjuter finalen i
Uppsala. |
|
|